Monitorowanie cen u konkurencji

Każda branża opiera się na nieco innych zasadach funkcjonowania, ale niezmiennym elementem biznesu jest konkurencja. Z jednej strony podobne firmy walczą o klientów, z drugiej jednak konkurowanie ze sobą bywa motywujące, szczególnie jeśli mówimy o handlu elektronicznym. W tego typu okolicznościach ważne jest, aby dobrze poznać swojego rywala w interesach i być od niego lepszym. Jak to zrobić? Niezbędne w tym zakresie będzie monitorowanie jego poczynań.

Współczesny biznes internetowy opiera się na twardych danych, analizach rynku i w miarę dokładnym przewidywaniu zachowań konsumentów oraz zmiany trendów. Dotyczy to każdej dziedziny, a już na pewno branży e-commerce, która pędzi do przodu w błyskawicznym tempie. Ten, kto nie dba o swój rozwój i nie stosuje nowoczesnych metod, pozostaje w tyle.

Dynamika zmian w e-handlu

Monitorowanie konkurencji to już nie tyle możliwość, co wręcz obowiązek właścicieli sklepów internetowych. Bez tego trudno o dobre rozpoznanie wymagań klientów, możliwości konkurentów, a co za tym idzie – stworzenie optymalnej oferty, która przekona odwiedzających platformę do zakupu. Szczegółowa analiza tego, co oferują podobne firmy pozwoli między innymi ustalić optymalną cenę towaru lub usługi. Bardzo często zmian jej o nawet kilka złotych wpływa na wzrost lub spadek sprzedaży. Istotne jest jednak to, aby mieć jasno sprecyzowane do jakiej grupy odbiorców kierujemy swoją ofertę i kto jest dla naszego biznesu konkurentem. Często zdarza się bowiem, że przedsiębiorca działa niejako po omacku, co – szczególnie w branży e-commerce – nigdy nie kończy się pozytywnie. Trzeba mieć z góry określony plan i realizować go krok po kroku.

Grupa docelowa

W dobie dostępności licznych porównywarek ofert poszczególnych sklepów w zakresie danego produktu klienci mają pełny obraz kwot, jakie funkcjonują na rynku. Jeśli nastąpi spora dysproporcja w cenie pomiędzy jednym a drugim sklepem konsumenci nie dadzą się zwieść temu droższemu nawet świetnym marketingiem czy otoczką wokół samej marki. Monitorowanie konkurencji nie powinno opierać się jednak wyłącznie na chęci nabycia informacji o cenach konkurentów. Równie ważne są inne aspekty ich funkcjonowania, jak częstotliwość dostaw produktów, stan magazynu, braki niektórych produktów czy nawet wielkość asortymentu. Każda tego typu informacja, o ile zostanie dobrze spożytkowana, może wpłynąć na pozytywne zmiany w sklepie.

Z jakich narzędzi korzystać?

Coraz większe zainteresowanie jeśli chodzi o monitorowanie konkurencji wpłynęło na pojawienie się na rynku wielu narzędzi, które w tym pomagają. Korzystają z nich głównie duże przedsiębiorstwa z dziedziny e-handlu, ale rozwiązanie to zalecane jest nawet tym mniejszym, które dopiero wchodzą na rynek. Dzięki niemu już na początku swojej działalności sprzedawcy będą mieć dobrze sprofilowany model biznesowy. Aby analiza i monitoring działań konkurentów miał sens, warto w porę zastanowić się nad celami, jakie nam przyświecają i obrać jeden kierunek, którego trzeba się później trzymać.

Źródło: https://dealavo.com/pl/

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *